האורגים 16, אשדוד

pazit@p-v.co.il

052-4611123 08-9571726
התקשרו לקביעת פגישת ייעוץ

מעוניינים בקבלת יעוץ מקצועי ?  צרו קשר עכשיו!

ניהול הליכי גירושין

שיטת המשפט הישראלית יוצרת מורכבות בשל חלוקת סמכויות בין שתי ערכאות שיפוט: בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה.

בעוד שהסמכות לדון בענייני גירושין ונישואין הינה בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני, בשאר ענייני המעמד האישי הנלווים לגירושין, ישנה סמכות שיפוט מקבילה לשתי הערכאות (למעט מזונות ילדים שבסמכות בית המשפט אך בהסכמת הצדדים ניתן לדון גם בבית הדין).

המונח "מרוץ הסמכויות" מתייחס למצב בו כל אחד מהצדדים ממהר להגיש את תביעותיו לערכאה העדיפה עליו, וכתוצאה מכך ישנם מתח והתנגשות מתמדת בין שתי הערכאות. הערכאה שתיתן החלטה קודם, היא זו "שתקנה" את הסמכות לדון בתביעות.

קיימת הנחה בציבור לפיה כי בת הדין הרבני עדיף לגבר ואילו בית המשפט לענייני משפחה עדיף לאישה. הנחה זו אינה מדויקת כלל!

למשל:

·         ישנן בקשות שהן לטובת האישה שרק בית הדין מוסמך לתת, כמו צו למדור ספציפי אשר קובע את מקום מגוריה של האישה בדירת בני הזוג ובכך מעכב את פירוק השיתוף בדירה.

 

·         במקרה בו פנתה אישה לבית המשפט היא עלולה לגלות שאינה זכאית למזונות אם יסתבר שהינה מסוגלת להשתכר בכוחות עצמה למחייתה, בעוד שבבית הדין הרבני ההחלטה נעוצה בדין העברי לפיו הגבר חייב במזונות אשתו ללא כל קשר להכנסותיה, והיא אף אינה חייבת לצאת לעבוד.

בחירת הערכאה המתאימה תלויה בנסיבותיו של כל מקרה לגופו וחשוב לשקול את כלל השיקולים הרלבנטיים.

 

חשוב להדגיש כי מאז כניסתו לתוקף של החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (יולי 2016), חלה חובה על כל צד המבקש להגיש תביעה בענייני מעמד אישי, להגיש קודם לכן לערכאה השיפוטית בקשה ליישוב סכסוך.

מטרת החוק לסייע לבני זוג ולהורים וילדיהם ליישב סכסוך משפחתי ביניהם בהסכמה ובדרכי שלום, ולצמצם את הצורך בקיום התדיינות משפטית, מתוך התחשבות במכלול ההיבטים הנוגעים לסכסוך ובטובתם של כל ילדה וילד.

כמו כן, תמיד קיימת ומומלצת הדרך לערוך הסכם גירושין בין הצדדים בסיועו של עורך דין מנוסה בתחום, שיסדיר את מכלול העניינים הנובעים מן הגירושין, ובכך לחסוך זמן יקר וממון רב.

 

טואול - בניית אתרים